Catering Nedir?

Catering Nedir?

Herkesin temel ihtiyacı olan yemek, aynı zamanda hepimizin ortak ve nisbeten kültürel zevkidir.  Modern toplumun karmaşası içinde, her zaman kendi yemeğimizi yapamıyoruz ve dışarıdan hizmet olarak alıyoruz. Pandemi nedeni ile bu durum biranda değişti. Peki tarihsel olarak baktığımızda Yemek hizmeti almanın, milattan önceki Çin imparatorluklarına, Mısır firavunlarına ve eski Roma’ya kadar geri gittiğini biliyor muydunuz?  Peki Türkiye’de de 80’li yıllardan sonra otellerde duymaya başladığımız ve artık sıkça karşılaştığımız catering nedir?

Catering Nedir?

Kelime anlamı olarak incelemeye başlarsak, catering kelimesinin Türkçe karşılığı yemek servisi, yemek tedariki anlamına gelmektedir.

Kavramı daha iyi anlamak için sektöre genel bir bakış atmamız gerekecek olursa. Catering, müşterinin seçtiği yerde, müşteri ve catering şirketi tarafından ortak kararlaştırılan bir bedelle, şefler ve servis ekiplerinin yemek pişirip servis yapmasıdır. Bu noktada Okyanus Catering Hizmetleri olarak sizlerin yanında çözüm odaklı hizmet sunmaktayız.

Ülkemizde ise genelde yemek üretimi, servisi ve diğer ilgili organizasyonlarını yapan şirketler catering firmaları olarak karşımıza çıkmatadır. Türkiye’de otellerin yemek hizmetinin dışarıdan tedarik edilmesi ile başlayan catering firmaları, artık iş yerleri, okullar, devlet daireleri, hastaneler, düğünler, konserler, özel organizasyonlar, büyük ve küçük ölçekli işletmeler, esnaf ve kobilerden, film setleri ve hatta sokaklarda mobil olarak dahi hizmet sunabiliyor.

Okyanus Catering, müşterinin istekleri ve sektörün ihtiyacına uygun yiyecek içecekleri, uygun zamanda, uygun yerde ve uygun bir sunumla tedarik etme faaliyetlerinin hepsini kapsıyor.

Catering Hizmetleri Nelerdir?

Catering hizmetlerinin ana odağı yemek hizmetini toplu olarak sağlamaktır. Çeşitli işletmelerle anlaşma yapan catering firmaları, belli sayıda yemeği, müşterinin tercihlerine uygun olarak yapar ve servis eder. En bilinen örneği, kalabalık çalışan sayısı olan fabrikaların öğle yemekleridir. Ama hizmet genelde bununla sınırlı kalmamaktadır.

Hizmet verilen sektörün kriterlerine göre menü ve uygulamalar geliştirmek de catering firmaların sorumluluğundadır. Örneğin, ofis çalışanlarından oluşan bir firma hafif ve dengeli menüler talep edebilirken, ağır sanayide bedensel iş yapan çalışanları olan başka bir firma yüksek kalorili ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğün isteyebilir.

Tüm bu istekleri gıda kalitesi ve hijyene de dikkat ederek yerine getirmek catering hizmetlerine dahildir. Üstelik istenildiğinde öğün başı kalori hesabı da müşteriye sunulabilmelidir.

Ana odak iş yeri yemeği gibi gözükse de aslında catering hizmetleri çok daha fazlasını içerebilir. Düğünlerde yemek öncesi ve sonrası sunulan aperatifler, çeşitli kokteyllerde sunulan içecek ve kanepe ikramları, doğum günü ve parti gibi özel davetlerde verilen şekerleme ve tatlılar, sokak etkinliklerinde yapılan mangal veya mobil sunumların hepsi catering hizmetlerine örnektir.

Davet ve özel günlerde, dekorasyonu ve hatta müzik seçimini üstlenen firmalar dahi görebiliyoruz. Bunlara ek olarak yemeklerin nakliyesi de catering hizmetleri içerisinde yer almaktadır.

Catering Hizmetlerinin Çeşitleri Nelerdir?

En bilinen catering hizmeti çeşitleri aşağıdaki gibidir;

1.      Endüstriyel Catering:

Ülkemizde en yaygın kullanılan catering hizmeti türüdür. Genellikle yıllık sözleşmeler ile yürütülür. Çoğunlukla müşterinin iş yerinde, yiyecek, içecek, salata çeşitleri ve tatlı ile personelin günlük öğün ihtiyacı karşılanır.

2.      Ofise Teslim Catering

Yemek firması kendi tesislerinde yemekleri hazırlar ve kullan at prensibi ile paketler. Yemekler siparişi veren personele kendi ofisinde teslim edilir.

3.      Açık Büfe Catering

Çok sayıda farklı yemek seçeneği hazırlanarak metal tepsiler üzerinde ve alttan ısıtmayla sıcak kalacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Müşteriler diledikleri yemeği arzu ettikleri kadar alırlar. Kimi zaman self-servis şeklinde de olabilir. Zamandan ve paradan tasarruf için iyi bir seçimdir.

4.      Yemek Kamyonu ile Mobil Catering

Çeşitli açık hava davetleri veya organizasyonlar için mutfak olarak özelleştirilen kamyon tipi araçlardan, daha çok fast food şeklinde yiyecek ve içecek tedarikidir. Daha düşük bütçeli ve pratiktir.

5.      Özel Catering Hizmetleri

Hizmetin nerede başlayıp nerede biteceği taraflar arasında belirlenen, düğün, doğum günleri, partiler ve diğer özel davetler için verilen hizmettir. Bu tip catering hizmeti, yemek takımlarından servise, dekorasyondan temizliğe kadar geniş bir yelpazede çözüm sunabilir.

Benzer Konular

30 yıllık tecrübe ve BOLU / MENGEN ‘li aşçılarımız tarafından hazırlanan yemeklerimiz ile Avrupa ve Anadolu Yakasında toplu yemek hizmeti vermekte olan bir CATERİNG firmasıyız.